موسسه دلیل
در دیدار مسئولان پژوهشگاه با مسئولان موسسه الدلیل همکاری برای تولید محتوای دینی بومی شده براساس نیاز جامعه عراق در دیدار مسئولان پژوهشگاه از موسسه الدلیل در روز دوشنبه، شیخ صالح الوائلی رئیس موسسه، به استفاده این موسسه از دلیل و عقلانیت برای گسترش علوم دینی و تولید محتوای دینی بومی شده مشترک با پژوهشگاه براساس نیاز جامعه عراق تاکید شد. به گزارش اداره بین الملل مرکز همکاری علمی و بین المللی، الوائلی در این دیدار در تشریح فعالیت های موسسه ابراز داشت: موسسه دلیل با سابقه سه ساله زیرمجموعه آستان قدس امام حسین (ع) است. خط مشی این موسسه عقیدتی و فکری و بر مبنای دلیل و برهان است. یک کارگروه علمی پنج نفره مسئولیت تصویب پروژه ها را بر عهده دارد. حتی ریاست هم نمی تواند به طور مستقل پروژه ای را انجام دهد. موسسه دارای دو شعبه، بحوث و آموزش یا تعلیم است. 
وی در ادامه تصریح کرد: تاکنون نتایج خوبی از فعالیت های موسسه حاصل شده است. چون مبنای فعالیت آن عقلانیت و تفکر است، همکاری خوبی با مراکز علمی و دانشگاهی دارد، طوری که اکنون خود مراکز دانشگاهی درخواست همکاری دارند. در این راستا دوره هایی برگزار شده و اساتیدی از عراق آمده و یا از ایران به آنجا رفته اند. 
رئیس موسسه دلیل بیان داشت: موسسه دوره های آموزشی و کنفرانس های داخلی و بین المللی نیز دارد و اخیرا کنفرانسی را با حضور 30 کشور در دست برگزاری دارد، علاوه بر این ها، موسسه فعالیت های پژوهشی از جمله چاپ چندین جلد کتاب که برخی از آنها در سطح جهانی بازتاب وسیعی داشته، انتشار فصلنامه و «جزوه های کم حجم در حد 25 صفحه» و ... دارد.
ادامه دیدار با کارگروه علمی موسسه بود. 
دکتر یحیی آل دوخی از اعضای این گروه ضمن خیر مقدم به اعضای پژوهشگاه به توضیحات تکمیلی در خصوص موسسه  و زمینه های همکاری با پژوهشگاه پرداخت.
وی بیان داشت:  موسسه با اینکه موسسه ای نوپا و نوظهور با سابقه نه چندان طولانی است، زمینه های همکاری مشترک زیادی می تواند با پژوهشگاه داشته باشد. این تعامل ها می تواند بسیار مثمرثمر باشد و از برخی کارهای موازی و تکراری جلوگیری شود.
اما پژوهشگاه باید نیازهای فکری جامعه عراق را در نظر بگیرد و نه ایران. باید مطالب تولیدی پژوهشگاه بومی سازی شود و بنا به نیاز کشور مقصد از طریق موسسه در اختیار علاقمندان قرار گیرد. همچنین یک مرکز پاسخگویی به سوالات دینی در عراق مورد نیاز است تا مجموعه این فعالیت ها، پاسخگوی بحران های فکری و عقیدتی جامعه عراق باشد که اکنون گریبانگیر این کشور شده است. 
در پایان این دیدار، دکتر اسفندیار رئیس مرکز همکاری های علمی و بین الملل و دکتر عبدی پور رئیس اداره بین الملل مرکز همکاری ها  ضمن تشریح فعالیت های پژوهشگاه و مجمع اندیشمندان ایران و جهان عرب، در خصوص زمینه های همکاری به بحث و  گفتگو پرداختند و مقرر شد در آینده مسئولانی از موسسه، ضمن بازدید از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در خصوص عملیاتی شدن تفاهم نامه منعقده طرفین به بحث و گفتگو بپردازند. 
منبع: مجمع اندیشمندان ایران و جهان عرب
 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما